Студопедия

Главная страница Случайная страница

Разделы сайта

АвтомобилиАстрономияБиологияГеографияДом и садДругие языкиДругоеИнформатикаИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеталлургияМеханикаОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРелигияРиторикаСоциологияСпортСтроительствоТехнологияТуризмФизикаФилософияФинансыХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника






Урок. Як ставитися до інших. Умій дружити. · Связаных уроков пока нет






· Связаных уроков пока нет

Мета: З’ясувати зміст понять Добрий, милосердний, співчутливий На аналізі ситуацій морального змісту; вчити дітей розрізняти добрі вчинки своїх ровесників, і ті, які шкодять іншим людям; сприяти розвитку загальнонавчальних умінь; викликати прагнення робити добро; виховувати кращі людські якості: доброту, щедрість, небайдужість до чужої біди, розуміння й повагу до інших, допомогу та турботу про них, бажання бути чуйними й уважними до своїх товаришів, бути самому справжнім другом.

На уроці можна використати наочні посібники та демонстраційні матеріали видавництва «ранок»: демонстраційний матеріал «Уроки ввічливості», «Уроки доброти».

Хід уроку

1. Вправа «Погода».

— Тепло чи холодно надворі?

— Яке небо?

— Чи є дощ?

2. Вправа «Дари сонця».

На дошці намалювати велике сонечко. Діти повинні перерахувати,

Що сонечко дарує землі (Наприклад: Тепло, світло, енергію, життя, красу). Все перераховане дітьми написати на промінні сонця.

У ч и т е л ь. Сонечко дає світло, радість, добро, воно є привітним і щедрим. Воно усміхнене, веселе. а коли ви усміхаєтеся людям, вони також відповідають вам усмішкою. Тоді, коли ви ставитеся до оточуючих привітно, то і вони відповідають лагідністю. Коли ви робите людям добро — отримуєте від них за це щедрі слова подяки. Будьте завжди щедрими, добрими і допомагайте тим, хто потребує вашої допомоги.

3. Робота за підручником (С. 30).

Учитель читає текст і ставить запитання:

— Яке ставлення оточуючих приємне всім?

— Як потрібно ставитися до інших?

— Яким слід бути? Учні розглядають малюнки у підручнику, розмірковують над ними,

Роблять свої висновки.

— Де відбувається подія на першому малюнку?

— Що робить дівчинка?

— Як поводиться хлопчик?

— Як можна назвати його вчинок?

 

— Де відбувається подія на другому малюнку?

— Що робить хлопчик?

— Хто стоїть поруч із ним?

— Чи можна його вчинок назвати хорошим?

Щоб допомогти учням розповісти про свої добрі справи, проведіть Вправу-малюнок «Сонце доброти».

Намалюйте сонце доброти, яке повинно містити стільки промінців, скільки добрих вчинків різних людей згадають діти.

4. Вправа «Мікрофон».

— розкажіть про свої добрі справи.

Попросіть дітей перерахувати співчутливі слова або вирази. Бесіда

— Якщо хтось плаче, падає, забивається або хворіє, чи співчуваєте ви цій людині?

— Що ви відчуваєте, коли вам співчувають або, навпаки, не співчувають?

— Які люди і в яких ситуаціях викликають у вас співчуття?

— Як ви виявляєте своє співчуття до них?

— Хто у вашій сім’ї вам найбільше співчуває, коли вам погано?

5. Робота у парах.

Учні розігрують із сусідом по парті ситуації:

• друг забився і йому боляче;

• подружка загубила іграшку й плаче;

• у тебе є велосипед, а у твого друга немає;

• у твого сусіда по парті немає олівця;

• подружка забула вдома бутерброд;

• ти ненароком штовхнув дівчинку.

— Що ви скажете у кожному випадку?

Фізкультхвилинка

Імітаційні вправи:

«Йдуть солдати» (Ходьба).

«Літак гойдає крилами» (Руки в сторони, нахил вліво, вправо).

«М’ячики» (Стрибки).

«Паровоз» (Зігнуті в ліктях руки, колові рухи).

«Штангіст».

«Косарі».

6. Робота в зошиті з друкованою основою (С. 25).

Завдання 3

Учні знаходять слова, що є близькими за значенням до слова Добрий: Допомагає; заспокоїть у біді; ласкавий; чуйний; з усіма дружить; турботливий; ділиться з іншими; поважає інших; небайдужий; милосердний.

 

Завдання 4

Учні розповідають, що таке доброта і милосердя, спираючись на малюнки.

7. Робота з прислів’ями.

Учитель пояснює і вивчає з учнями народну мудрість (С. 30), а також такі прислів’я.

• робиш добро — не кайся, робиш зло — зла і сподівайся.

• Добрий чоловік — надійніше кам’яного мосту.

8. Читання поради за схемою на форзаці підручника. «Так треба жити, щоб нікому зла не чинити».

9. Вправа «Мікрофон».

— розкажи про свого друга.

— Як його звати?

— За що ти любиш свого друга?

10. Робота за підручником (С. 31).

Учні розглядають малюнок «Куточок друга». Учитель дає пораду, як його зробити.

11. Розгляд ситуацій.

Що ти зробиш, коли:

• друг травмував руку;

• подруга загубила ручку;

• до тебе в хату прийшов друг.

12. Робота із зошитом з друкованою основою (С. 24).

Завдання 1

• До якої казки цей малюнок?

• Чим закінчилася казка?

• За що були покарані цапки?

• Чи були вони друзями?

• Дайте пораду цапкам. Чи знаєте ви казку про правильну поведінку в аналогічній ситуації? (Про двох кізочок)

Діти вивчають зі слів вчителя прислів’я про дружбу з підручника, пояснюють його, потім учитель наводить інші прислів’я про дружбу.

• Дерево міцне корінням, а людина — друзями.

• Не той друг, що лащиться, а той, хто печалиться.

• З добрим дружись, а лихих стережись.

13. Робота за підручником (С. 32–33).

Учитель читає вірш Платона Воронька «Друзяки».

— Яким був котик?

— Що він робив?

— Чому рябко не ображався на кота?

— Складіть речення за малюнком після тексту про кота і про рябка. Дайте відповідь на запитання наприкінці вірша.

 

Учитель пропонує учням розглянути малюнок.

— Що роблять діти?

— Чому засмучений хлопчик?

— Як ви гадаєте, чи подобається комусь, коли його дражнять?

— Що ви порадиш дражнилі? Далі учитель розучує з дітьми одну з мирилок.

— Яким словами називають друзі одне одного в мирилках?

14. Робота із додатками (С. 103).

Учитель читає вірш Марії Людкевич «Більш з тобою не сварюся».

— Як звали дівчинку?

— За що хлопчик просив пробачення?

— Які слова він вживав?

— Чи можна йому вірити?

Завершити розмову про дружбу можна Грою «Я почну, а ти — завершуй».

• Друг — це той, хто...

• Мого найкращого друга я ціную за...

• Справжній друг ніколи не...

• Я можу бути гарним другом, тому що...

• Дружити — це означає...

15. Підсумок уроку.

— Яке ставлення оточуючих є приємним для всіх?

— То як потрібно ставитися до інших?

— Яким слід бути?

— Про які добрі вчинки згадали на уроці?

— Наведіть приклади переваги доброти, щирості, милосердя над хитрістю, жадібністю, байдужістю.

— Які співчутливі слова і вирази ви запам’ятали?

— Які хороші людські якості ви можете назвати?

— Які прислів’я про добро ви запам’ятали?

— Хто такий друг?

— Дайте пораду, як знайти друга.

— Як самому бути хорошим другом?

— Які прислів’я про дружбу ви знаєте?

— Які вчинки зміцнюють дружбу?

— Що руйнує дружбу?

— Як можна помиритися з другом?

— Яку мирилку ви вивчили?

— Дайте пораду тим, хто дражниться.

На уроці можна також використати такі завдання.

 

Гра «У гості до сонечка».

Поділіть дітей на групи і попросіть їх уявити, що сонечко запросило

Їх до себе в гості. Діти повинні взяти з собою в дорогу три найголовніших, на їх думку, сонячні якості.

Потім зі всіх сонячних якостей складається сонячний список, який потім вивішується на стенд.

Висновок. Кращі людські якості: доброта, милосердя, небайдужість до чужої біди, розуміння й повага до інших, допомога та турбота про них.

Гра «Хто є найчуйнішим».

Діти розподіляються на групи, і педагог пропонує п’ять різноманіт

них ситуації, наприклад:

— ви почули плач дитини у дворі;

— ваш друг отримав погану оцінку;

— ваша мама прийшла з роботи дуже стомленою;

— ваша бабуся потрапила до лікарні;

— людині, яка сидить поряд із вами в поїзді, стало зле.

Група, яка швидше придумає, як краще допомогти людям в тій або іншій ситуації, отримує «зірку доброти». Група, яка отримала п’ять «зірок», є найчуйнішою.

Щоб викликати у дітей бажання бути чуйними та уважними до своїх товаришів і бути самому справжнім другом, використайте такі Завдання.

Гра «Школа дружби».

На дошці великими буквами напишіть слова: ШКОЛа ДрУЖБИ.

Поділіть дітей на групи. Попросіть їх уявити, що вони — вчителі в Школі дружби і повинні пояснити своїм учням, як подружитися одне з одним. Наприклад: Щоб подружитися з ким-небудь, потрібно цікавитися їхніми справами.

Сценка «Помиріть друзів».

Розподіліть дітей на групи по три учні. Діти повинні придумати неве

лику сценку про те, як двоє друзів сваряться, а третій друг їх мирить.

— Які вчинки зміцнюють дружбу, а які — руйнують?

Висновок. Бережіть своїх друзів, не сваріться через дрібниці.

 






© 2023 :: MyLektsii.ru :: Мои Лекции
Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав.
Копирование текстов разрешено только с указанием индексируемой ссылки на источник.