Студопедия

Главная страница Случайная страница

Разделы сайта

АвтомобилиАстрономияБиологияГеографияДом и садДругие языкиДругоеИнформатикаИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеталлургияМеханикаОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРелигияРиторикаСоциологияСпортСтроительствоТехнологияТуризмФизикаФилософияФинансыХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника






Песнь 4. Канон покаянный ко Господу нашему Иисусу Христу

Канон покаянный ко Господу нашему Иисусу Христу

 

Моли=твами свя=тых оте=ц на=ших, Го=споди Иису=се Христе= Бо=же наш, поми=луй нас. Ами=нь.

Трисвятое. Пресвята=я Тро=ице: Слава, и ныне: Отче наш: Го=споди, поми=луй. ( 12 раз .) Слава, и ныне: Приидите, поклонимся ( Трижды. ) [1] Псалом 50.

 

КАНОН, глас 6-й

Песнь 1

Ирмос: Яко по су=ху пешеше=ствовав Изра=иль, по бе=здне стопа=ми, гони=теля фарао=на ви=дя потопля=ема, Бо=гу побе=дную песнь пои=м, вопия=ше.

Припев: Поми=луй мя, Бо=же, поми=луй мя.

Ны=не приступи=х аз гре=шный и обремене=нный к Тебе=, Влады=це и Бо=гу моему=; не сме=ю же взира=ти на не=бо, то=кмо молю=ся, глаго=ля: даждь ми, Го=споди, ум, да пла=чуся дел мои=х го=рько.

Поми=луй мя, Бо=же, поми=луй мя.

О, го=ре мне гре=шному! Па=че всех челове=к окая=нен есмь, покая=ния несть во мне; даждь ми, Го=споди, сле=зы, да пла=чуся дел мои=х го=рько.

Слава: Безу=мне, окая=нне челове=че, в ле=ности вре=мя губи=ши; помы=сли житие= твое=, и обрати=ся ко Го=споду Бо=гу, и пла=чися о де=лех твои=х го=рько.

И ныне: Ма=ти Бо=жия Пречи=стая, воззри= на мя гре=шного, и от се=ти диа=воли изба=ви мя, и на путь покая=ния наста=ви мя, да пла=чуся дел мои=х го=рько.

Песнь 3

Ирмос: Несть свят, я=коже Ты, Го=споди Бо=же мой, вознесы=й рог ве=рных Твои=х, Бла=же, и утверди=вый нас на ка=мени испове=дания Твоего=.

Поми=луй мя, Бо=же, поми=луй мя.

Внегда= поста=влени бу=дут престо=ли на Суди=щи Стра=шнем, тогда= всех челове=к дела= облича=тся; го=ре та=мо бу=дет гре=шным, в му=ку отсыла=емым; и то ве=дущи, душе= моя=, пока=йся от злых дел твои=х.

Поми=луй мя, Бо=же, поми=луй мя.

Пра=ведницы возра=дуются, а гре=шнии воспла=чутся, тогда= никто=же возмо=жет помощи= нам, но дела= на=ша осу=дят нас, те=мже пре=жде конца= пока=йся от злых дел твои=х.

Слава: Увы= мне великогре=шному, и=же де=лы и мы=сльми оскверни=вся, ни ка=пли слез име=ю от жестосе=рдия; ны=не возни=кни от земли=, душе= моя=, и пока=йся от злых дел твои=х.

И ныне: Се, взыва=ет, Госпоже=, Сын Твой, и поуча=ет нас на до=брое, аз же гре=шный добра= всегда= бе=гаю; но Ты, Ми=лостивая, поми=луй мя, да пока=юся от злых мои=х дел.

Господи, помилуй. (Трижды.)

Седален, глас 6-й

Помышля=ю день стра=шный и пла=чуся дея=ний мои=х лука=вых: ка=ко отвеща=ю Безсме=ртному Царю=, или= ко=им дерзнове=нием воззрю= на Судию=, блу=дный аз? Благоутро=бный Отче, Сы=не Единоро=дный и Ду=ше Святы=й, поми=луй мя.

Слава, и ныне: Богородичен:

Свя=зан мно=гими ны=не плени=цами грехо=в и содержи=мь лю=тыми страстьми= и беда=ми, к Тебе= прибега=ю, моему= спасе=нию, и вопию=: помози= ми, Де=во, Ма=ти Бо=жия.

Песнь 4

Ирмос: Христо=с моя= си=ла, Бог и Госпо=дь, честна=я Це=рковь боголе=пно пое=т, взыва=ющи от смы=сла чи=ста, о Го=споде пра=зднующи.

Поми=луй мя, Бо=же, поми=луй мя.

Широ=к путь зде и уго=дный сла=сти твори=ти, но го=рько бу=дет в после=дний день, егда= душа= от те=ла разлуча=тися бу=дет: блюди=ся от сих, челове=че, Ца=рствия ра=ди Бо=жия.

Поми=луй мя, Бо=же, поми=луй мя.

Почто= убо=гаго оби=диши, мзду нае=мничу уде=ржуеши, бра=та твоего= не лю=биши, блуд и го=рдость го=ниши? Оста=ви у=бо сия=, душе= моя=, и пока=йся Ца=рствия ра=ди Бо=жия.

Слава: О, безу=мный челове=че, доко=ле углеба=еши, я=ко пчела=, собира=ющи бога=тство твое=? Вско=ре бо поги=бнет, я=ко прах и пе=пел: но бо=лее взыщи= Ца=рствия Бо=жия.

И ныне: Госпоже= Богоро=дице, поми=луй мя гре=шного, и в доброде=тели укрепи=, и соблюди= мя, да на=глая смерть не похи=тит мя негото=ваго, и доведи= мя, Де=во, Ца=рствия Бо=жия.

<== предыдущая лекция | следующая лекция ==>
Милостиве Господи, услыши молитву раб Своих, молящихся Тебе. | Фазы развития ребенка: перевод книги




© 2023 :: MyLektsii.ru :: Мои Лекции
Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав.
Копирование текстов разрешено только с указанием индексируемой ссылки на источник.