Студопедия

Главная страница Случайная страница

Разделы сайта

АвтомобилиАстрономияБиологияГеографияДом и садДругие языкиДругоеИнформатикаИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеталлургияМеханикаОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРелигияРиторикаСоциологияСпортСтроительствоТехнологияТуризмФизикаФилософияФинансыХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника






Уживання іменників з прийменниками в різних відмінках






Мета: вдосконалювати вміння учнів відмінювати іменники у множині; ознайомити із закінченням іменників у місцевому відмінку множини; формувати вміння й навички правильного використання форм іменників у місцевому відмінку множини з прийменником по; розвивати увагу, спостережливість; збагачувати словниковий запас учнів; виховувати інтерес до мови.

Хід уроку

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

1. Перевірка домашнього завдання (вправа 146 (3), с. 76)

2. Гра «Хто швидше?»

— Поставте іменники у родовий відмінок множини.

Клас, школа, сніг, звір, дощ, книжка, дорога, змій, пальто, гривня, учень.

— Що ви можете розповісти про правопис закінчень у родовому відмінку множини?

3. Каліграфічна хвилинка

— Відгадайте загадки.

У місті він по рейках ходить,

Він народ з роботи возить!

На дорозі не зівай,

Їде часто тут... (трамвай).

Вгору ріжки підіймає

І в дорогу вирушає.

Їздить тільки у містах,

В будні дні і по святах. (Тролейбус)

— Запишіть каліграфічно.

Тт Тт тр тра тро рам лейб

Трамвай і тролейбус — наземні види транспорту.

— Яких правил поведінки слід дотримувати у транспорті?

4. «Мозковий штурм»

— Що таке іменник?

— Як змінюються іменники?

— Що є початковою формою іменників?

— Які чергування приголосних і голосних відбуваються при відмінюванні іменників в однині?

— Іменники якого роду і в яких відмінках мають різні закінчення? Наведіть приклади.

— У яких відмінкових формах іменників відбувається подовження кінцевих приголосних звуків основи?

— Які закінчення мають іменники в називному відмінку множини?

— Визначте основу і закінчення у слові солов’ї.

III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ

— Сьогодні на уроці ми пригадаємо, у якому відмінку іменники вживаються без прийменників, у якому — тільки з прийменниками, навчимося правильно вживати прийменники з іменниками, а також засвоїмо літературну форму іменників у місцевому відмінку множини з прийменником по.

IV. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1. Бесіда

— Що ви можете розповісти про прийменники? (Належать до службових частин мови, не називають предметів, ознак, дій і станів, не мають коренів та інших частин слів, виконують тільки синтаксичні функції поєднують слова, не є самостійними членами речення.)

— Наведіть приклади прийменників.

— Що ви можете розповісти про правопис прийменників?

2. Усне виконання вправи 147 (с. 77)

— Прочитайте текст.

— До якого типу текстів він належить?

— Що нового дізналися з цього тексту?

— Поміркуйте, чи в кожному відмінку можливе використання прийменників.

— Звірте свої спостереження із правилом на с. 77 підручника.

— Чи правильні висновки ви зробили?

3. Засвоєння теоретичного матеріалу. Вправа 148 (с. 77–78)

- Читання тексту учнями, добирання заголовка.

- Списування з граматичним завданням.

— Прочитайте речення із потрібними за змістом прийменниками.

— У яких відмінках іменники вживаються з прийменниками?

— Яке словосполучення з іменником місто ви склали?

— Які споріднені слова можна дібрати до іменника похід?

4. Фізкультхвилинка

V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ОТРИМАНИХ ЗНАНЬ

1. Правопис закінчень іменників у місцевому відмінку множини

- Порівняй (таблиця, с. 78).

— Які закінчення мають іменники у місцевому відмінку множини в українській мові?

— Які помилки можуть траплятися під впливом російської мови?

- Виконання вправи 149 (с. 78–79).

Ознайомлення з текстом вправи.

— Про які види транспорту йдеться у вправі?

— На якому виді транспорту ви любите подорожувати?

— Що слід знати, щоб правильно написати іменники в місцевому відмінку множини?

— Спишіть текст, виконавши третє і четверте завдання до вправи.

Висновок. У місцевому відмінку множини іменники з прийменником по мають закінчення -ах, -ях.

2. Робота в парах

— Запишіть повні відповіді на запитання, використовуючи іменники, подані в дужках, і потрібні прийменники.

— Визначте відмінок цих іменників у реченнях.

- Де знаходить знання людина? (Книга)

- Де росте велика верба? (Річка)

- Де пташка звила гніздо? (Кущі)

- Звідки діти принесли гриби? (Ліс)

- З чого виготовляють сир і сметану? (Молоко)

- До чого пристосувались кактуси? (Спека)

VI. ПІДСУМОК УРОКУ

— Які закінчення мають іменники у місцевому відмінку множини?

— Продовжіть речення.

- Я навчився...

- Я запам’ятав...

- Я вмію...

- Я знаю...

VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Вправа 150, с. 79.

 






© 2023 :: MyLektsii.ru :: Мои Лекции
Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав.
Копирование текстов разрешено только с указанием индексируемой ссылки на источник.