Студопедия

Главная страница Случайная страница

Разделы сайта

АвтомобилиАстрономияБиологияГеографияДом и садДругие языкиДругоеИнформатикаИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеталлургияМеханикаОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРелигияРиторикаСоциологияСпортСтроительствоТехнологияТуризмФизикаФилософияФинансыХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника






Правопис закінчень іменників жіночого і чоловічого роду в орудному відмінку однини






Мета: ознайомити учнів з вимовою і правописом іменників жіночого і чоловічого роду в орудному відмінку однини; формувати правильні правописні вміння і навички; збагачувати словниковий запас; розвивати пізнавальну самостійність, мовлення учнів; виховувати культуру писемного мовлення.

Хід уроку

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

1. Перевірка домашнього завдання (вправа 128, с. 66)

— Чи можна вважати текст вправи художнім? Доведіть свою думку.

— Як ви поділили його на абзаци?

— Прочитайте кожний абзац вправи, вставляючи іменники, подані в дужках, у родовому відмінку однини.

2. Самостійна робота

— Користуючись орфографічним словником, допишіть закінчення іменників. З одним словосполученням (за вибором) складіть речення.

1 варіант

Стояв біля каштан.., читав до вечор.., випало багато сніг.., вийшли з клас.., пішов до ліс..

2 варіант

Стояв біля дуб.., вийшли з дом.., під’їхав до завод.., зібрали багато хліб.., сік з виноград..

3. «Порівняйте закінчення!»

Зима — зимою Рік — роком

куля — кулею нуль — нулем

лінія — лінією край — краєм

каша — кашею душ — душем

межа — межею вуж — вужем

задача — задачею меч — мечем

— До якого роду належать іменники першого стовпчика?

— До якого роду належать іменники другого стовпчика?

— У якому відмінку стоять іменники чоловічого і жіночого роду?

— Чи однакові вони мають закінчення?

III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ

— Сьогодні на уроці ми будемо працювати над правописом закінчень іменників жіночого і чоловічого роду в орудному відмінку однини. Спробуємо зрозуміти і запам’ятати особливості закінчень таких іменників, щоб завжди писати грамотно.

IV. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1. Спостереження за мовним матеріалом. Вправа 129 (с. 66)

— Прочитайте іменники, записані парами.

— Поясніть значення слова ратуша.

Визначення роду, числа і відмінка іменників

— Які закінчення мають іменники жіночого роду в орудному відмінку?

— Зверніть увагу на кінцевий приголосний основи та спробуйте пояснити, чому закінчення у них різні.

2. Складання опорної схеми

— Побудуймо схему-опору, яка допоможе краще засвоїти правильне написання закінчень іменників жіночого роду на -а, -я в орудному відмінку однини.

Іменники

ж. рід (одн.)

-а, -я

Основа на твердий приголосний Основа на м’який приголосний і [ж], [ч], [ш] Основа на [й]

-ою -ею -єю

3. Ознайомлення з правилом (с. 67)

4. Первинне закріплення. Вправа 130 (с. 67)

- Читання тексту і добирання заголовка.

- Пояснення написання закінчень.

- Повторення правила вживання апострофа після префіксів і пояснення написання слова з’явилася.

5. Фізкультхвилинка

6. Робота за таблицею. Вправа 131 (с. 67–68)

— Розгляньте таблицю. Зверніть увагу на кінцевий приголосний основи та закінчення в іменниках.

7. Складання опорної схеми

Іменники

ч. рід (одн.)

Основа на твердий приголосний Основа на м’який приголосний і [ж], [ч], [ш] Основа на [й]

-ом -ем -єм

8. Ознайомлення з правилом (с. 68)

V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ОТРИМАНИХ ЗНАНЬ

1. Робота в парах. Вправа 132 (с. 68)

— Поставте подані іменники в орудному відмінку.

Підказочка. Дивись міркування на с. 68.

— З однією групою іменників в орудному відмінку утворіть і запишіть речення.

2. Цікаво знати (с. 68)

Учні читають додаткову інформацію про вживання прийменників з іменниками чоловічого і жіночого роду в орудному відмінку.

VI. ПІДСУМОК УРОКУ. РЕФЛЕКСІЯ

— Які відкриття ви зробили для себе на уроці?

— З яким настроєм завершуєте урок?

VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Вправа 133, с. 69.

 






© 2023 :: MyLektsii.ru :: Мои Лекции
Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав.
Копирование текстов разрешено только с указанием индексируемой ссылки на источник.