Студопедия

Главная страница Случайная страница

Разделы сайта

АвтомобилиАстрономияБиологияГеографияДом и садДругие языкиДругоеИнформатикаИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеталлургияМеханикаОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРелигияРиторикаСоциологияСпортСтроительствоТехнологияТуризмФизикаФилософияФинансыХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника






Правопис закінчень іменників жіночого роду на -а (-я) в родовому відмінку






Мета: ознайомити учнів з правописом іменників жіночого роду на -а (-я) в родовому відмінку однини з основою на твердий і м’який приголосний та на [ж], [ч], [ш]; розвивати вміння використовувати вивчені правила для пояснення правопису закінчення іменників у поданих формах; виховувати бережливе ставлення до природи.

Хід уроку

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

1. Перевірка домашнього завдання (вправа 120, с. 61)

— Про яку пору року йдеться у тексті вправи?

— Які слова вживає автор у переносному значенні?

— У яких словах відбувається чергування голосних у корені?

2. Гра «Я — тобі, ти — мені»

— Змініть форму слова таким чином, щоб відбулося чергування.

Радість, юність, міль, повінь, річ, сіль, кінь.

— З одним зі слів складіть речення.

3. Каліграфічна хвилинка

Ми любим працю, любим мир, ми любимо Вітчизну.

— Яке це речення за метою висловлювання? за інтонацією?

— Поясніть розділові знаки в реченні.

— Визначте рід іменників.

— Доберіть синоніми до слова Вітчизна.

4. Пояснювальний диктант

Тихо осипається листя з сумної верби.

У полі біля криниці, як вийти за село, росте кущ калини.

Біля кручі росла стара верба.

— Визначте рід, число, відмінок іменників верби, криниці, кручі.

— Назвіть основи цих слів; закінчення.

— Що ви помітили? (Іменники одного роду в одному й тому самому від- мінку мають різні закінчення.)

III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ

— Сьогодні на уроці ви познайомитеся з правописом іменників жіночого роду на -а (-я) в родовому відмінку однини з основою на твердий і м’який приголосний та на [ж], [ч], [ш].

IV. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1. Колективне виконання вправи 121 (с. 62)

— Розгляньте таблицю.

— У яких іменниках жіночого роду в родовому відмінку однини пишеться закінчення -и, а в яких — -і?

— Від чого залежить закінчення таких іменників? (Від кінцевого приголосного основи іменника в початковій формі.)

Учні звіряють свої висновки з правилом на с. 62 підручника.

2. Складання опорної таблиці. Робота в групах

Іменники жіночого роду на -а (-я)

Визнач основу іменника

на твердий приголосний на м’який приголосний

У родовому відмінку пиши

и і

3. Робота над текстом. Вправа 122 (с. 62–63)

- Читання тексту та поділ його на частини.

- Бесіда про допомогу людей тваринам узимку.

- Списування тексту, вставляючи пропущені закінчення.

- Порівняння виділених абзаців.

4. Фізкультхвилинка

V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ОТРИМАНИХ ЗНАНЬ

1. Робота над прислів’ями. Вправа 123 (с. 63)

— Утворіть прислів’я і запишіть їх.

— Як ви їх розумієте?

— Утворіть родовий відмінок однини від виділених іменників та визначте їх закінчення.

2. Гра «Упіймай іменник у родовому відмінку однини»

 

У Марічки, у сестрички

засмутилось кругле личко:

повернулася із річки,

а в косі немає стрічки.

Біля вільхи, край дороги

не знайшла, втомила ноги.

Сльози бризнули в Марічки:

«Як же бути їй без стрічки?».

3. Розвиток мовлення

— Складіть усний твір за поданим початком.

Осіннього ранку хлопці прийшли до лісу. Навколо тиша. І раптом у кущах побачили журавля. У нього було поранене крило. Діти принесли птаха додому...

4. Заслуховування складених творів (2–3 учня)

Виправлення типових помилок.

5. Самостійна робота

— Запишіть слова у два стовпчики: у перший — іменники, які в родовому від- мінку однини мають закінчення -и; у другий — іменники, які в родово- му відмінку однини мають закінчення -і.

Сосна, неділя, тиша, зима, вулиця, калина, чаша, хвиля, суниця, праця, вода.

VI. ПІДСУМОК УРОКУ

— Що нового дізналися?

Вправа «Незакінчене речення»

- У родовому відмінку однини іменники жіночого роду на -а (-я) мають закінчення -і після... (м’яких приголосних та [ж], [ч], [ш]).

- У родовому відмінку однини іменники жіночого роду на -а (-я) мають закінчення -и після... (твердих приголосних).

VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Вправа 124, с. 63.

 

№34 УРОК РОЗВИТКУ ЗВ’ЯЗНОГО МОВЛЕННЯ. ПЕРЕКАЗ ТЕКСТУ «ОСІНЬ ЗА ВІКНОМ ЧАРІВНУ КАЗКУ ПИШЕ»

Мета: вчити учнів переказувати текст, висловлювати власні думки в логічній послідовності; збагачувати активний словник школярів; формувати вміння виконувати самоперевірку роботи; розвивати творчі здібності, мислення, увагу, пам’ять, спостережливість; виховувати любов до природи, краси рідного слова.

Хід уроку

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ. СТВОРЕННЯ ПОЗИТИВНОГО НАСТРОЮ

Сьогодні у нас незвичайний урок:

У казку сьогодні ми зробимо крок.

Із казкою ми вже стрічались не раз,

І знову вона завітала у клас.

В казках є завжди перешкоди, та знаю,

Для творчих дітей їх ніколи немає.

II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

1. Вступне слово вчителя

— Сьогодні на вас чекає зустріч із прекрасним, казковим. Будьте пильні і спостережливі. Постарайтеся душею відчути те, що вас хвилює, і передати це якнайяскравіше усно, а потім письмово.

2. Робота над загадкою

У садах, гаях блукає,

Жовтий одяг одягає,

Золотисту стелить постіль,

Жде сестрицю білу в гості. (Осінь)

3. «Мозковий штурм»

— Об’єднайтеся в групи та запишіть, які асоціації викликає у вас слово осінь.

За формою листочків — кленові, дубові, березові — учні об’єднуються у творчі групи.

дощ мжичка золото

болото ОСІНЬ урожай

холод листопад бабине літо

4. Гра «Хто швидше?». Робота в групах

Складіть прислів’я з окремих слів та поясніть, як ви їх розумієте.

пахне, Вересень, а, яблуками, капустою, жовтень.

ходить, Жовтень, по, краю, та й, птахів, із, виганяє, гаю.

листопаді, в, День, хвіст, що, заячий.

III. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ

1. Слухання музичного твору

— Казкарка-осінь завітала сьогодні на наш незвичайний урок. Ми вирушаємо у подорож до світу прекрасного, до світу природи. А допоможе нам у цьому мистецтво: музика, живопис, поезія. Також ви напишете переказ тексту «Осінь за вікном казку чарівну пише».

— Ви знаєте, що музика розповідає про природу, про наш настрій — веселий чи сумний.

— Хто створює музику? (Композитор)

— Прослухайте твір П. І. Чайковського «Пори року. Осінь».

— Які картини викликала музика у вашій уяві?

— Які почуття пробудила у вас мелодія?

2. Розглядання малюнків, ілюстрацій, репродукцій картин про осінь

— Світ природи, що нас оточує, різноманітний і багатий. Красу форм і кольорів відтворює живопис. Хто малює картини? (Художники)

— Осінь — ніби справжня художниця, без пензлика, без олівця розфарбувала дерева, кущі, трави. Запросила всіх на свій прощальний карнавал.

Погляньте довкола. Справжня казка! Угорі бездонне синє небо. Тепле лагідне сонечко дивиться у вікно привітно і весело. А все навколо розмальоване теплими барвами. Повітря напоєне пахощами, які бувають тільки восени. Вирушаймо у світлу казку осінньої пори! Погляньте на нашу виставку. Скільки тут тепла, любові й осінніх чар! Дерева яскраві, золоті, оранжеві, зелені. Якого кольору тільки тут нема!

— Який колір осінньої пори найбільше повторюється?

— Скільки відтінків жовтого?

3. Спостереження за художніми засобами у прозових та віршованих творах

— Про неповторну казкову красу осені можна розповісти художніми засобами та поетичними словами.

ЛЕГЕНДА ПРО ОСІНЬ

За народним переказом, Осінь — старша дочка Сонця. Вона останньою залишила батьківський дім і стала на Землі четвертою порою року. Посилаючи Осінь на Землю, Сонце сказало їй:

— Забирай усе своє багатство. Я віддаю тобі і все своє золото. Будь щедрою, і люди полюблять тебе.

І Осінь, як ви бачите, виконує наказ Сонця і кожного року дарує нам щедрі дарунки полів і садів, чарує нас своїм осіннім золотом.

— Як ви розумієте значення слів «будь щедрою, і люди тебе полюблять»?

ЗОЛОТА ОСІНЬ

Ще недавно в небі синім

Пролітали журавлі.

А сьогодні в безгомінні

Ходить осінь по землі.

І від краю і до краю,

Від двора і до двора

Золотого урожаю

Знов до нас прийшла пора.

О. Бродський

— Ви послухали і подивились, як поети, художники, композитори змальовують осінь, а тепер настала черга попрацювати і вам. Сьогодні на уроці ми напишемо переказ тексту «Осінь за вікном казку чарівну пише».

IV. РОБОТА НАД ТЕКСТОМ

1. Ознайомлення із текстом «Осінь за вікном казку чарівну пише»

Читання тексту вчителем

- ОСІНЬ ЗА ВІКНОМ КАЗКУ ЧАРІВНУ ПИШЕ

Оксанка прокинулася рано. Підійшла до вікна, привідкрила фіранку і... здивувалася. Все навкруги перетворилося на чарівну осінню казку.

Тепле лагідне сонечко дивилося у вікно привітно і весело. У високому синьому небі пливли білі хмарки. Повітря напоєне пахощами, які бувають тільки восени. А все навколо розмальоване теплими барвами.

Торкнулася невидимка своїм пензлем до дерев, кущів, трав — і вони одяглися в розкішне казкове вбрання. Ось укрився багрянцем клен. Мов свічки, палахкотять білокорі берези. Пожовкло листя на ясенах, в’язах і осиках. Кораловими китицями горить горобина, красується калина. Побувала осінь і біля річки, бо золотом сяє вербове листя. Тільки ялинка так і не перевдяглася, а залишилася у своєму зеленому платтячку. У дворі розмаїттямкольорів палав квітник. За ним виднівся багряний садок.

Осінь за вікном казку чарівну пише, — подумала Оксанка.

2. Визначення теми й головної думки тексту

3. Змістовий аналіз тексту

— Коли прокинулася Оксанка?

— Чому вона здивувалася?

— На що перетворилося все навкруги?

— Яке було сонечко?

— Що воно робило?

— Що пливло у синьому небі?

— Якими пахощами напоєне повітря?

— Чим все було розмальоване?

— До чого невидимка доторкнулася пензлем?

— Що зробили дерева, кущі, трави?

— Чим укрився клен?

— Як палахкотіли білокорі берези?

— На яких деревах пожовкло листя?

— Які стоять горобина та калина?

— Що робила осінь біля річки?

— У якому платті стоїть ялинка?

— Як палав квітник?

— Що за ним виднілось?

— Що подумала Оксанка?

4. Робота над мовним матеріалом

1) Добирання прикметників.

Казка — осіння, чарівна.

Сонечко — лагідне.

Небо — високе, синє.

Хмарки — білі.

Барви — теплі.

Вбрання — розкішне.

Берези — білокорі.

Китицями — кораловими.

Листя — вербове.

Плаття — зелене.

Садок — багряний.

2) Створення словосполучень.

— Поєднайте ліву і праву колонки.

Оксанка пливли білі хмарки.

Клен пожовкло листя.

Білокорі берези, кораловими китицями.

Калина прокинулась рано.

Горобина горить мов свічки, палахкотять.

На ясенах, в’язах, осиках вкрився багрянцем.

У небі красується.

3) Створення синонімічних рядів.

Палахкотять — горять.

Повітря напоєне — сповнене.

Прокинулась — встала, піднялася.

Синьому небі — блакитному.

Пахощі — аромат.

Красується калина — пишається.

Плаття — сукня.

5. Структурний аналіз тексту

— Спробуємо скласти план до тексту.

План

1. Здивування Оксанки.

2. Вітання сонечка і неба.

3. Розмаїття фарб відчиняє двері в казку.

4. Думки Оксанки.

6. Усний переказ тексту

7. Орфографічна підготовка

Фіранка, вбрання, китиця, розмаїття, високе, напоєне.

8. Повторне читання тексту вчителем

9. Запис переказу в зошити

Індивідуальна допомога учням: набір опорних слів до кожного абзацу.

10. Перевірка виконаної роботи

Самоперевірка.

Прослуховування 2–3 переказів.

V. ПІДСУМОК УРОКУ. РЕФЛЕКСІЯ

— Чи сподобався вам урок?

— Чого навчив вас цей урок?

Писати переказ Працювати в групах

Цей урок мене навчив

Бути спостережливим Любити природу

 






© 2023 :: MyLektsii.ru :: Мои Лекции
Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав.
Копирование текстов разрешено только с указанием индексируемой ссылки на источник.