Студопедия

Главная страница Случайная страница

Разделы сайта

АвтомобилиАстрономияБиологияГеографияДом и садДругие языкиДругоеИнформатикаИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеталлургияМеханикаОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРелигияРиторикаСоциологияСпортСтроительствоТехнологияТуризмФизикаФилософияФинансыХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника






Чергування голосних у коренях іменників жіночого та чоловічого роду в однині






Мета: ознайомити учнів з чергуванням голосних звуків у коренях в окремих іменниках жіночого і чоловічого роду; розвивати фонематичний слух; виховувати любов до рідної мови.

Хід уроку

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

Стій, друже, зупинись,

Ти у класі не крутись,

Дзвоник кличе всіх за парти

Знання міцні здобувати!

II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

1. Перевірка домашнього завдання (вправа 115 (3), с. 59)

— Прочитайте записані пари слів.

— Які зміни кінцевого приголосного відбулися в цих словах?

2. Пояснювальний диктант

Ой, у лузі червона калина похилилася. По дорозі в білий світ вируша поважний кіт. Зайчик сонячний іскриться на лататті у ріці, на піску і на травичці, і у тебе на лиці.

— Підкресліть іменники, що стоять у місцевому відмінку.

— У яких із них відбулося чергування?

— Чому в інших іменниках у місцевому відмінку чергування не відбулося?

— У яких іменниках відбувається чергування приголосних?

3. Каліграфічна хвилинка

— Доповніть прислів’я. Запишіть його каліграфічно.

Осінь багата снопами, а зима... (пирогами).

— Виконайте звуко-буквений аналіз слова осінь.

— Поставте слово осінь у родовий відмінок однини.

— Що ви помітили?

III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ

— Сьогодні на уроці ви ознайомитеся з чергуванням голосних звуків у коренях іменників жіночого і чоловічого роду.

IV. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1. Самостійне дослідження. Вправа 116 (с. 59–60)

— Визначте тип прочитаного тексту.

— Випишіть виділені іменники в таблицю за зразком.

— За власними спостереженнями сформулюйте правило про чергування голосних звуків у коренях іменників жіночого і чоловічого роду.

— Звірте свої висновки із правилом на с. 60.

2. Первинне закріплення. Вправа 117 (с. 60)

Списування тексту з граматичним завданням

— У яких словах відбулося чергування звуків?

— У яких словах може відбутися чергування голосних звуків?

— Доведіть свою думку.

3. Хвилинка-цікавинка

Коли «І» кінчає слово,

«Е» чи «О» завжди готові

«І» в основі замінити

І за нього послужити.

Порівняй: в печі, до печі,

Слово сказане до речі,

Солі, осені і кості,

Від хоробрості і злості...

4. Фізкультхвилинка

V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ОТРИМАНИХ ЗНАНЬ

1. Творча робота. Вправа 118 (с. 60–61)

— Спишіть вірш, розкриваючи дужки.

- Звуковий аналіз слів.

— Знайдіть у тексті іменники-антоніми.

— Побудуйте їх звукові моделі.

- Побудова міркування за четвертим завданням вправи.

2. Вибіркове списування. Вправа 119 (с. 61)

— Доповніть прислів’я словами з довідки.

- Самостійне виконання другого завдання.

Перевірка виконаної роботи.

- Побудова міркування за третім завданням вправи.

3. Робота над загадками

— Відгадайте загадки.

— Запишіть слова-відгадки у початковій формі та в родовому відмінку однини.

Має вуса, пишний хвіст

І негарну звичку:

Спершу добре він поїсть,

Після вмиє личко. (Кіт)

Листячко зелене їсть.

А пташки її куштують.

І город, і сад рятують. (Гусінь)

— Яке чергування відбулося в цих словах?

VI. ПІДСУМОК УРОКУ. РЕФЛЕКСІЯ

— Що нового дізналися на уроці?

— Коли відбувається чергування голосних звуків в іменниках чоловічого і жіночого роду?

VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Вправа 120, с. 61.

 






© 2023 :: MyLektsii.ru :: Мои Лекции
Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав.
Копирование текстов разрешено только с указанием индексируемой ссылки на источник.