Студопедия

Главная страница Случайная страница

Разделы сайта

АвтомобилиАстрономияБиологияГеографияДом и садДругие языкиДругоеИнформатикаИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеталлургияМеханикаОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРелигияРиторикаСоциологияСпортСтроительствоТехнологияТуризмФизикаФилософияФинансыХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника






Іменники-синоніми, іменники-антоніми. Багатозначні іменники. Пряме і переносне значення іменників






Мета: актуалізувати знання учнів про іменники-синоніми, іменники-антоніми, багатозначність окремих іменників, пряме й переносне значення слів; розвивати вміння вибирати з ряду синонімів іменники, які відповідають змісту висловлювання; збагачувати мовлення учнів; виховувати старанність.

Хід уроку

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

В путь щасливу і широку

Всіх виводить школа вас.

До уроку! До уроку!

В школі дзвоник кличе вас!

Поспішіть місця зайняти,

Час урок розпочинати.

II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

1. Перевірка домашнього завдання (вправа 91, с. 47)

— Назвіть виписані іменники.

— Який рід і число мають виписані іменники?

— Прочитайте, які речення ви склали.

2. Каліграфічна хвилинка

Шш Шш ше рен га шеренга

— Поясніть значення слова шеренга. (Група людей, які стоять на одній лінії з поверненими в один бік обличчями.)

— На якому уроці діти шикуються у шеренгу?

— Допишіть словосполучення, змінюючи слово шеренга.

Стати в..., вийти з..., крокувати в..., командувати..., обійти..., зупинитися біля...

3. Вправа «Незакінчене речення»

День, ніч — це іменники-... (антоніми).

Горизонт, виднокіл, обрій — це іменники-... (синоніми).

Ніс човна. Кирпатий ніс. Ніс — це... іменник (багатозначний іменник).

III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ

— Сьогодні на уроці ми будемо вчитися добирати іменники-антоніми, іменники-синоніми, поговоримо про багатозначність деяких іменників, удосконалимо вміння визначати пряме й переносне значення іменників, вводити його в словосполучення, речення.

IV. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1. Колективне виконання вправи 92 (с. 47)

Читання тексту «ланцюжком»

— Який заголовок ви можете запропонувати до тексту?

— Яке продовження тексту можна написати?

— Виберіть із іменників-синонімів, поданих у дужках, ті, які найбільше підходять за змістом.

— Запишіть відредаговані речення у зошит.

— Пригадаймо, що таке синоніми? (Синоніми — це слова, однакові або близькі за значенням, але різні за звучанням і написанням.)

— Яку роль відіграють у мовленні іменники-синоніми? (Вони дають можливість найточніше, найвиразніше і найвлучніше висловлювати свою думку.)

2. Вибірковий диктант. Вправа 93 (с. 47–48)

Виразне читання прислів’їв та приказок

— Як ви зрозуміли їхній зміст?

— Запишіть під диктування парами іменники-антоніми.

— Визначте їх рід.

— Який ми можемо зробити висновок про роль антонімів у реченнях? (Вони допомагають увиразнити мовлення, точно висловити свою думку або загострити увагу на чомусь особливому, дають можливість яскравіше виразити протилежні явища.)

3. Багатозначність іменника. Вправа 94 (с. 48)

— У якому значенні вживається слово земля у вправі?

— Складіть власні речення з цим словом, уживаючи його в різних значеннях.

— Які різні значення може мати іменник сонце?

4. Фізкультхвилинка

Стали, діти, біля парт.

Кожен з вас здоров’я варт.

Піднімайте руки вгору,

Сонце сили додасть хворим.

Присідайте до землі,

Будуть сили немалі.

А тепер взялись за руки,

Хай покинуть слабкість й муки.

Нам же далі працювати,

То й здоров’я треба мати.

V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ОТРИМАНИХ ЗНАНЬ

1. Робота в групах

— Складіть і запишіть речення із указаними синонімами.

— Підкресліть головні та другорядні члени речення.

1-ша група: алмаз, діамант.

2-га група: ощадливість, бережливість.

3-тя група: шелест, шарудіння.

4-та група: зворушливий, розчулений.

2. Для допитливих

Ознайомлення з інформацією розділу «Хвилинка спілкування»

— Що цікавого дізналися?

3. Розбір іменника як частини мови. Вправа 95 (с. 48–49)

— Прочитайте і визначте, що це — текст чи окремі речення.

— Доведіть свою думку.

— Які з іменників ужито в прямому, а які — в переносному значенні?

Аналіз іменника як частини мови за схемою, поданою у підручнику на с. 49.

4. Іменники, що звучать однаково, але мають різне значення

Робота за малюнками

Дві лисички — тварини; лисички — гриби;

сонечко — на небі; сонечко — комаха;

коса в дівчини; коса — знаряддя праці; коса на річці.

Косу дівчина плете,

На косі трава росте.

Пляж найкращий на косі,

Поки ще трава в росі.

Із косою йде на косу,

Хлопець той, що траву косить.

А. Свашенко

— У якому новому значенні вживаються тепер слова?

У автомобілі (двірник) людина, яка прибирає;

сумка, портфель (дипломат) працівник посольства;

комп’ютерний (диск) автомобільний;

тварина (миша) комп’ютерна.

VI. ПІДСУМОК УРОКУ

— Що повторили на уроці?

— Які цінні думки запам’ятали?

— Для чого потрібно вживати у мовленні іменники — синоніми, антоніми?

VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Вправа 96, с. 49.

 






© 2023 :: MyLektsii.ru :: Мои Лекции
Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав.
Копирование текстов разрешено только с указанием индексируемой ссылки на источник.