Студопедия

Главная страница Случайная страница

Разделы сайта

АвтомобилиАстрономияБиологияГеографияДом и садДругие языкиДругоеИнформатикаИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеталлургияМеханикаОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРелигияРиторикаСоциологияСпортСтроительствоТехнологияТуризмФизикаФилософияФинансыХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника






Урок розвитку зв’язного мовлення. Переказ тексту






«РОМАШКИ»

Мета: вчити учнів переказувати текст, використовуючи творче слово у власному мовленні, виконувати самоперевірку роботи; розвивати вміння встановлювати логічні зв’язки, пам’ять, уяву, спостережливість, увагу; виховувати бережливе ставлення до природи, працьовитість.

Хід уроку

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

1. Робота над загадкою

— Щоб дізнатися тему уроку, спробуйте відгадати загадку.

Стоять у лузі сестрички,

Золотенькі очі, біленькі вієчки.

Від них шовком коси пломеніють,

Коли настоєм їх помиють.

А що це за лікувальні квіти,

Скажіть, будь ласка, діти? (Ромашки)

2. Розглядання ілюстрацій, малюнків, фото; коротка бесіда за ними

3. Технологія «Павутинка»

— Розкажіть, що цікавого ви дізналися на уроках природознавства про ромашку.

20–25 пелюсток квітне ціле літо схожа на сонце

РОМАШКА

лікарська рослина 18 видів є культурні і дикорослі

4. Евристична бесіда

— Ромашку дуже люблять у народі за поєднання простоти, невибагливості і загадкової краси. Вона — обов’язкова квітка українського віночка. Усім відома традиція гадання на її пелюстках. У багатьох віршах, піснях, казках, легендах розповідається про ромашку.

III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ

— Сьогодні ви спробуєте записати переказ тексту про цю чудову квітку.

IV. РОБОТА З МОВНИМ МАТЕРІАЛОМ

1. Ознайомлення із текстом

РОМАШКИ

Навесні Ліда й Оля вирішили у дворі розбити клумбу. Сестри скопали грядку і засіяли її насінням ромашки.

Дівчата старанно доглядали квітник: пололи бур’ян, у спеку поливали.

Якось уранці Оля і Ліда зупинилися біля розквітлих квіток і побачили, що ромашки дуже ніжні. Голівки їх, неначе маленькі жовті сонечка з білосніжними промінчиками. Листя — ніби прозоре зелене мереживо. У кожній квіточці — крапелька роси, а в ній блакитне небо і пухнасті хмарки пливуть. Над ними весело кружляли бджілки.

Сестрички спочатку захотіли нарвати ромашок у букет, але подумали, що зірвані квіти швидко зів’януть. Тоді не почують вони співу пташок, не побачать сонечка, бджілок і навіть їх.

Дівчата вирішили, що ромашки — чудові квіти, нехай собі ростуть. (98 слів)

2. Визначення теми й головної думки тексту

3. Аналіз тексту

— Хто і де вирішив розбити клумбу?

— Як дівчата доглядали квітник?

— Що якось уранці побачили Оля і Ліда?

— З чим дівчатка порівняли голівку і листочки ромашки?

— Що відображалося в крапельці роси?

— Хто весело кружляв над квітами?

— Що спочатку захотіли зробити сестри?

— Що вирішили дівчата?

4. Мовний аналіз тексту

— Якими словами автор називає Ліду і Олю? (Дівчатка, сестрички, вони)

— З якою метою він це робить?

— Доберіть синоніми до слів:

квітник — клумба;

кружляли бджілки — літали бджілки;

блакитне небо — голубе небо;

спека — теплінь.

— А які слова краще вжити: використані автором чи запропоновані нами? (Авторські)

5. Структурний аналіз тексту

1) Складання плану тексту у вигляді запитань за опорними назвами дій: зробили, доглядали, побачили, літав, захотіли, вирішили.

План

1. Що навесні зробили Оля і Ліда?

2. Як дівчата доглядали клумбу?

3. Які квіти побачили вранці сестри?

4. Хто літав над ромашками?

5. Що захотіли зробити дівчатка?

6. Яке рішення ухвалили сестри?

2) Поділ тексту на абзаци.

— Назвіть зачин, кінцівку.

— Про що йдеться в основній частині?

— Скільки абзаців у тексті?

6. Усне переказування тексту

7. Орфографічна підготовка

Навесні, вранці, старанно, засіяли, прозоре мереживо, зів’януть.

8. Повторне читання тексту вчителем

9. Запис переказу в зошит

Індивідуальна допомога слабшим учням може бути такою:

- початок абзаців;

- набір опорних слів до кожного абзацу.

10. Перевірка виконаної роботи

Слухання 3–4 переказів, внесення порад, коректив.

V. ПІДСУМОК УРОКУ

Метод «Мікрофон»

— Чого вчилися на сьогоднішньому уроці?

— Що нового дізналися?

— Чи сподобався вам урок? Чому?

 

№19 Складання речень з однорідними членами. Поширення їх залежними словами. Граматичні питання до однорідних членів речення.

Мета: закріпити знання учнів про однорідні члени речення, розділові знаки при однорідних членах речення; розвивати вміння читати речення з однорідними членами з відповідною інтонацією; виховувати любов до рідного слова.

Хід уроку

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

Ось і дзвоник пролунав,

Для навчання час настав.

Щоб країні прислужитись,

Ви повинні добре вчитись —

Для могутності і слави

Української держави.

II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

1. Перевірка домашнього завдання (вправа 69, с. 37)

— Прочитайте записані речення, дотримуючи відповідної інтонації.

— Назвіть головні і другорядні члени речення у першому і четвертому реченнях.

— Яке правило пригадали під час написання першого слова із 3-го завдання до вправи? (Правило вживання апострофа)

— Чим цікаве написання другого слова? (Префікси «роз-», «без-» завжди пиши з буквою «з-»)

2. Пояснювальний диктант

Вулицями міста їздять автобуси, тролейбуси, трамваї. Косар стомився і сів під деревом перепочити. Олеся читає швидко, але невиразно. До чудової пісні прислухалися і пташки, і дерева, і квіти. Я був не в лісі, а в полі. У лісі було тихо й сумно. У гаях, садах і парках літають зграйки синиць.

— Назвіть однорідні члени речення.

— Підкресліть сполучники при однорідних членах речення.

— Поясніть уживання розділових знаків при однорідних членах речення.

3. Каліграфічна хвилинка

Оо Оо ок ом ов он

Океан — водний простір між материками.

— Доберіть спільнокореневі слова до слова океан (океанський, океанічний, океанчик)

— Запишіть словосполучення.

Безмежний океан, Тихий океан, океан почуттів, Індійський океан, океан сліз.

— Підкресліть словосполучення, вжиті у переносному значенні.

III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ

IV. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ

1. Списування із завданням. Вправа 70 (с. 37)

Учні читають текст та добирають до нього заголовок.

Виписують речення з однорідними членами та вправляються в їх інтонуванні.

Словникова робота

— Усно доберіть синоніми до виділених слів.

Чарівний, красивий, вродливий, славний, ладний, захопливий, неземний.

Безмежний, безкраїй, нескінченний, бездонний, безмірний, неосяжний.

2. Робота над вправою 71 (с. 37–38)

- Ознайомлення з текстом листа.

- Відповіді на запитання до тексту.

- Самостійна робота: виписування речень з однорідними членами.

- Вправляння в інтонуванні цих речень.

- Робота над словом.

Спільним у цих словах є префікс о-.

За допомогою словника учні добирають інші слова з префіксом о-.

Наприклад: ожити, опадати, опалення, оголосити, озиратися, озброєння, одружитися.

3. Фізкультхвилинка

4. Усне виконання вправи 72 (с. 38)

Виразне читання вірша Олександра Олеся

— Який заголовок можна дібрати до цього вірша?

— Відшукайте синоніми у тексті. (Пісня — ллється, літа, щебече.)

— Чи однаково вимовляється і пишеться слово ллється?

— Доведіть свою думку.

— Виконайте звуковий аналіз цього слова.

— Назвіть однорідні члени речення в другій строфі.

— Як вони пов’язані між собою?

5. Робота над деформованим текстом

— З кожної групи слів складіть і запишіть речення.

— Установіть зв’язок слів в одному з речень за вибором.

Горах, корови, випасаються, у, вівці, кози.

Гаї, опустіли, поля, навкруги, ліси, долини.

Темні, і, оповили, хмари, небо, насунули.

6. Самостійна робота

1 варіант

Складіть і запишіть речення з однорідними підметами.

Коропи, окуні, карасі.

Вовки, лисиці і зайці.

Книги, газети і журнали.

Сонце, повітря і вода.

2 варіант

Складіть і запишіть речення з однорідними присудками.

Пишемо, читаємо і лічимо.

Прочитав, подумав і відповів.

В’яне, жовкне й обсипається.

Учиться і працює.

7. Гра «Ти — мені, я — тобі»

Учитель читає запитання на с. 39 підручника, а учні відповідають на них.

V. ПІДСУМОК УРОКУ

— Що повторили на уроці?

— Чого особисто ви навчилися під час вивчення теми?

VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Вправа 73, с. 38–39.

Учні за вибором виконують перше або друге завдання до вправи.

 






© 2023 :: MyLektsii.ru :: Мои Лекции
Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав.
Копирование текстов разрешено только с указанием индексируемой ссылки на источник.