Студопедия

Главная страница Случайная страница

Разделы сайта

АвтомобилиАстрономияБиологияГеографияДом и садДругие языкиДругоеИнформатикаИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеталлургияМеханикаОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРелигияРиторикаСоциологияСпортСтроительствоТехнологияТуризмФизикаФилософияФинансыХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника






Узагальнення вивченого про види речень за метою висловлювання та інтонацією






Мета: продовжити формувати поняття про речення за метою висловлювання (розповідні, питальні, спонукальні) та інтонацією (неокличні, окличні); виробляти вміння знаходити їх у тексті і складати самостійно; розвивати зв’язне мовлення; виховувати любов до рідного слова.

Хід уроку

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

1. Аналіз помилок, допущених у контрольному диктанті

2. Каліграфічна хвилинка

Вл іт ку тк лі влітку

— Зробіть звуко-буквений аналіз слова. Поділіть його для переносу.

— Відтворіть прислів’я, вставивши подане слово.

Тиждень, рік, один, годує,...

3. Бесіда

— З чого складається наше мовлення?

— Що таке речення? (Група слів, що виражають закінчену думку.)

 

— Чим відрізняється речення від слова?

III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ

— Сьогодні на уроці ви будете вчитися визначати види речень за метою висловлювання та інтонацією, правильно їх записувати і читати, а також складати самостійно. А допоможе вам оволодіти цими вміннями і навичками тема «Речення».

— Прочитайте (с. 28), що цікавого ви дізнаєтеся з цього розділу.

IV. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1. Колективне виконання вправи 50 (с. 29)

— Прочитайте текст вправи з урахуванням розділових знаків.

- Упізнавання речень за метою висловлювання.

- Виписування учнями речення зі звертанням.

— Поясніть правопис розділових знаків в останньому реченні.

2. Робота за таблицею. Вправа 51 (с. 29)

— Які бувають речення за метою висловлювання?

— Наведіть приклади.

— Який розділовий знак ставимо в кінці розповідного речення?

— Що таке розповідне речення?

— У кінці якого речення ставимо знак питання?

— Яке речення називають питальним?

— Наведіть приклади.

— Які речення називають спонукальними? Що вони виражають?

— Який розділовий знак ставимо в кінці спонукального речення?

— Що вам відомо про окличні речення?

3. Спостереження за інтонацією речень, різних за метою висловлювання

1) Настала журлива пора прощання з красним літечком.

— Зробіть висновок про інтонацію розповідного речення.

2) Сьогодні ми вирушаємо до лісу?

Сьогодні ми вирушаємо до лісу?

Сьогодні ми вирушаємо до лісу?

— Які особливості має інтонація питального речення?

— Як ми виділяємо в питальному реченні те слово, яке показує, про кого або про що запитується в реченні?

3) Будьте уважними до своїх друзів.

Терпляче вислуховуйте того, хто говорить.

Перестаньте порушувати дисципліну!

— Які це речення за метою висловлювання?

— Порівняйте інтонацію 1-го, 2-го речень і 3-го речення.

— Який висновок можна зробити?

4) Любіть Україну, як сонце, любіть! (В. Сосюра)

— Зробіть висновок про речення з окличною інтонацією.

4. Вибіркове списування. Вправа 52 (с. 29–30)

Мовчазне читання тексту учнями

— Що цікавого дізналися з тексту?

— Який заголовок можна дібрати до тексту?

— Прокоментуйте, які розділові знаки стоять у кінці кожного речення.

— Чому деякі слова в тексті написані з великої букви?

— Запишіть у зошити третій абзац тексту.

— Назвіть виділені слова.

— Випишіть їх з тексту та виконайте звуко-буквений аналіз цих слів.

5. Фізкультхвилинка

V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ОТРИМАНИХ ЗНАНЬ

1. Вправа «Будівельники»

— Перебудуйте розповідні речення на спонукальні.

Ми любимо свою землю.

Перед уживанням їжі треба мити руки.

За партою слід сидіти рівно.

Кожна людина повинна берегти рідну природу.

2. Письмо з пам’яті

— Запишіть вірш з пам’яті. Визначте тип речень.

Рідна мова в рідній школі!

Що бринить нам чарівніш?

Що нам ближче, і миліш,

і дорожче в час недолі?!

Олександр Олесь

VI. ПІДСУМОК УРОКУ

Вправа «Незакінчене речення»

- На сьогоднішньому уроці я вдосконалив (ла) свої знання про...

- На сьогоднішньому уроці я навчився (лася)...

- Мені було цікаво, коли...

VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Вправа 53, с. 30.

 

 






© 2023 :: MyLektsii.ru :: Мои Лекции
Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав.
Копирование текстов разрешено только с указанием индексируемой ссылки на источник.