Студопедия

Главная страница Случайная страница

Разделы сайта

АвтомобилиАстрономияБиологияГеографияДом и садДругие языкиДругоеИнформатикаИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеталлургияМеханикаОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРелигияРиторикаСоциологияСпортСтроительствоТехнологияТуризмФизикаФилософияФинансыХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника






Замітка до газети.






Мета: ознайомити учнів з формою написання замітки та її характерними особливо- стями; узагальнити знання учнів за темою «Текст»; розвивати зв’язне мовлення; виховувати самостійність, уважність.

Хід уроку

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

1. Перевірка домашнього завдання (вправа 45, с. 25)

Учитель заслуховує кілька творів. Учні висловлюють свої враження щодо дотримання структури текстів.

— Що об’єднує ваші твори? (У них — спільна тема.)

— Яким є тип тексту, що ви його складали вдома?

2. Робота з дидактичним матеріалом

— Прочитайте текст.

— Який тип цього тексту?

БЕРЕГТИ МИР

Для багатьох народів світу найдорожчим є слово мир.

Нам потрібний мир, щоб будувати нові міста, щоб вирощувати золоту пшеницю, щоб працювали шахти і заводи. Щоб діти ходили до школи, щоб звучали веселі пісні, щоб люди жили довгі-довгі роки.

Усі чесні люди на землі бажають миру.

— Яка мета зачину, основної частини, кінцівки?

— Спишіть кінцівку.

— Підкресліть головні і другорядні члени речення.

3. Каліграфічна хвилинка

Вв Вв вч ор вчора учора

Учитель пояснює, що якщо попереднє слово в реченні закінчується на голосний, то слід писати слово вчора.

Яка чудова погода була вчора.

— На початку речення доречно писати слово учора.

Учора я подивився цікавий фільм.

— Написання якого подібного слова ви вже знаєте? (Вдень (удень))

III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ

— Щотижня в нашій країні видається велика кількість газет і журналів. У них уміщена інформація про якісь конкретні події. Сьогодні ви ознайомитеся з формою написання замітки до шкільної газети, з її характерними особливостями.

IV. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1. Ознайомлення із заміткою до газети. Вправа 46 (с. 25)

— Прочитайте текст вправи.

— Порівняйте його з текстом, який ви складали вдома.

— Які відмінності ви помітили?

2. Розвиток мовлення

— Яку цікаву справу виконував ваш клас?

— Як би ви про це розповіли учням з іншої школи?

3. Робота за тлумачним словником

Газета — періодичне, друковане на великих аркушах паперу видання, яке містить різноманітні матеріали про події суспільно-політичного, культурного життя.

— Діти, а хто готує матеріали для газет і журналів? (Кореспонденти, журналісти)

— Хто такий кореспондент?

Кореспондент — співробітник газети, журналу, радіо, або приватна особа, яка надсилає свої інформації з місць.

— А хто такий журналіст?

Журналіст — професійний літературний працівник газет, журналів, радіо та інших органів інформації та пропаганди.

4. Робота з примірником газети

— Розгляньте номер газети (дитяча газета).

— Які рубрики є в цьому примірнику газети? (Передова стаття, повідомлення про факти і події з життя країни, новини із життя країни, новини із життя зарубіжних країн, статті про події в галузі науки і культури, художні твори, оголошення, інформація...)

5. Спостереження за мовним матеріалом

ПОВЕРНУТИСЯ Б ЗНОВ У ГІМАЛАЇ

Погодні аномалії дошкуляють не лише людям, а й тваринам. Так, у Харківському зоопарку спеціалісти розповіли нам, що гімалайські ведмеді довго не могли залягти в зимову сплячку, бо термометр узимку показував плюсову

температуру. Тільки після того, як до України прийшли морози, ведмеді нарешті заснули і на якийсь час полишили мрії повернутися в Гімалаї.

А. Хвильовий

— Прочитайте статтю (замітку).

— Який вона має заголовок?

— Про яку проблему розповів автор?

— Хто автор цієї замітки?

— Як по-іншому можна назвати замітку до газети?

6. Обговорення плану роботи над заміткою (статтею). Вправа 47 (с. 26)

— Хто може писати статті у шкільну газету?

— Про що можна написати у шкільну газету?

— Сьогодні ви будете дописувачами в шкільну газету. А щоб правильно написати замітку, ми скористаємося пам’яткою, поданою у вправі 47.

7. Робота в групах

— Напишіть замітку за темою: «Спостереження під час екскурсії до осіннього парку».

8. Звітування груп. Виправлення мовних помилок

9. Фізкультхвилинка

V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ОТРИМАНИХ ЗНАНЬ

1. Ознайомлення з написанням листа. Вправа 48 (с. 26–27)

Виразне читання листа, поданого у вправі

— До кого звертається автор?

— Про що він повідомляє?

— Які відмінності в оформленні листа і замітки ви помітили?

2. Хвилинка спілкування

— Про яку цікаву послугу розповідають автори підручника?

— З якою метою люди вигадали електронну пошту?

— Яких правил слід дотримувати школярам під час користування комп’ютером?

3. Узагальнювальна бесіда

— Що таке текст?

— Що можна скласти до тексту? З якою метою його складають?

— Які типи текстів вам відомі?

— Як уникнути повторення в тексті?

— Чим художній текст відрізняється від науково-популярного?

— Чим особливий текст-міркування?

— Що робить наше мовлення образним?

VI. ПІДСУМОК УРОКУ

— Чи сподобався вам урок?

— Що цікавого ви навчилися робити на уроці?

— З якими новими словами ознайомилися?

VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Вправа 49 (3), с. 27.

 

№12 УРОК РОЗВИТКУ ЗВ’ЯЗНОГО МОВЛЕННЯ. ТВІР-РОЗПОВІДЬ ЗА ТЕМОЮ «ЯСКРАВІ ВРАЖЕННЯ ВІД ЛІТНІХ КАНІКУЛ»

Мета: вчити учнів складати твори-розповіді про побачене під час канікул; збагачувати лексичний словник; викликати бажання передавати свої враження влучними образними виразами; розвивати зв’язне мовлення, творче мислення, уяву, увагу, пам’ять, спостережливість; виховувати бережливе ставлення до природи, любов до родини, Вітчизни, інтерес до вивчення української мови.

Хід уроку

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

Уроки творчості, натхнення уроки,

Добра і радості, і мудрості глибокої,

Усі шляхи тернисті перейти

Уроки творчості поможуть вам завжди.

II. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ

— Сьогодні ми розпочнемо роботу словами великого Кобзаря.

Ну що б, здавалося, слова?

Слова та голос... більш нічого.

А серце б’ється, ожива,

Як їх почує...

— Замисліться над цими рядочками. Давайте сьогодні на уроці ми оживимо свої серця і душі красою рідного українського слова. Нехай наші серця затріпочуть від того, що ми самостійно можемо словом створити красу.

— Уважно подивіться на дошку і спробуйте розкодувати тему твору, який ми напишемо згодом.

ЯСКРАВІВРАЖЕННЯВІДЛІТНІХКАНІКУЛ

(Яскраві враження від літніх канікул)

— Як ви вважаєте, про які саме «яскраві враження» йдеться у нашій темі?

III. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

1. «Ґронування»

— Які асоціації виникають у вас, коли ви чуєте словосполучення літні канікули?

море пляж дощ спека ліс

грім літні канікули село

табір бабуся Дніпро ігри фрукти

2. Складання діалогів про літні канікули. Робота в парах

— Розкажіть, будь ласка, своєму сусідові по парті, де і як ви провели літні канікули. Пам’ятайте про правила ведення діалогу.

— Що цікавого ви дізналися від свого сусіда по парті?

3. Гра «Розумова розминка»

1-ша група із розрізаних стрічок складає і розтлумачує прислів’я.

- Влітку з потом, а взимку з повним ротом.

- Липень — вершина літа.

- У серпні хліборобові три роботи — косити, орати й сіяти.

2-га група в певній послідовності розміщує назви літніх свят.

... День незалежності України.

... Івана Купала.

... Спаса.

... Петра і Павла.

... День Конституції України.

... Маковія.

... День захисту дітей.

... Зелені свята (Трійця).

— Назвіть серед них державні свята.

3-тя група — доримовує вірш, добираючи із довідки потрібні слова.

Канікули, канікули — чудова це... (пора).

«Канікули, канікули» — гукала... (дітвора).

Та сплило тепле... (літечко),

Настав осінній... (час),

Ми радо поспішаємо

У наш веселий... (клас).

Довідничок: урок, школа, клас, літо, парта, дітвора, дзвінок, пора, річка, літечко, ставок, час.

IV. РОБОТА З МОВНИМ МАТЕРІАЛОМ

1. Слово вчителя

— Завдяки спілкуванню ви пригадали тепле літечко, веселі канікули і, мабуть, в кожного із вас на згадку в пам’яті залишаться якісь найкращі враження від цієї чудової пори.

2. Мовна розминка «Доберіть влучне слово»

— Щоб написати гарний твір, потрібно навчитися влучно добирати слова. Складімо словничок.

Мальовниче село — садок, роса, город, господарство, ліс, гриби, фрукти, овочі, річка, ставок, сіно, рибалка, соловейко, художні твори...

Морський прибій — шум моря, хвилі, чайки, пісок, мушлі, сонечко, морозиво, аквапарк, екскурсія.

Табір відпочинку — веселі ігри, змагання, перемога, нагороди, екскурсії, парк, каруселі, вожаті, друзі.

— Ці та інші слова допоможуть вам написати твір.

3. Фізкультхвилинка

Осінній дощик крапотить,

Листок від холоду тремтить.

Краплина вдарила важка

І відірвала геть листка.

І закружлявся він в падінні.

Оглянув барви всі осінні,

Над ставом трішки покружляв —

Де впасти, місце вибирав.

Та часу мало мав листок,

То й ліг в травичку під дубок.

Лежать там буде до весни

І бачити солодкі сни.

4. Робота над пам’яткою

— У кожного з вас на парті є пам’ятка. Прочитайте її мовчки та пригадайте умови написання твору.

ПАМ’ЯТКА

1. Кожну частину тексту писати з абзацу.

2. Речення будувати невеликі.

3. Давати повні відповіді на запитання.

4. Послідовно викладати свої думки.

5. Стежити за мовленням.

6. Уникати повторів слів.

7. Під час написання складних слів користуватися орфографічним словником.

5. Структурний аналіз тексту. Складання плану

План

1. Початок канікул.

2. Від’їзд на відпочинок.

3. Найяскравіші краплини канікул.

4. Мої сподівання.

6. Усне складання твору

7. Орфографічна підготовка

Слова з орфограмами: влітку, велосипед, увечері, криниця, додому, аквапарк, змагання.

8. «Спроба власного пера». Самостійна робота учнів

— Отже, беріться до найвідповідальнішої і найцікавішої роботи — написання творів-розповідей на тему «Яскраві враження від літніх канікул».

9. Самоперевірка виконаної роботи

10. Зачитування 2–3 робіт

V. ПІДСУМОК УРОКУ

— Діти, які ваші враження від уроку?

— Скажіть, чи справдилися ваші сподівання?

— Дякую вам за чудову роботу, підтримку, взаєморозуміння.

— Любіть нашу Вітчизну, родину, рідну мову!

 






© 2023 :: MyLektsii.ru :: Мои Лекции
Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав.
Копирование текстов разрешено только с указанием индексируемой ссылки на источник.