Студопедия

Главная страница Случайная страница

Разделы сайта

АвтомобилиАстрономияБиологияГеографияДом и садДругие языкиДругоеИнформатикаИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеталлургияМеханикаОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРелигияРиторикаСоциологияСпортСтроительствоТехнологияТуризмФизикаФилософияФинансыХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника






Слова, найважливіші для висловлення думки в реченні, тексті






Мета: вчити учнів виявляти в тексті слова, які містять важливі відомості тексту, виділяти їх у тексті за допомогою інтонації; розвивати вміння оформлювати діалог на письмі; виховувати любов до природи.

Хід уроку

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

1. Перевірка домашнього завдання (вправа 20, с. 13)

— Прочитайте списану строфу.

— Прочитайте слова, у яких букви позначають два звуки.

— Назвіть ці букви.

— До якого слова склали звукову модель? Прокоментуйте її.

2. Каліграфічна хвилинка

Загадка

Голі поля, мокне земля.

Дощ поливає.

Коли це буває? (Восени)

— Запишіть каліграфічно.

Вв Вв Вв во ен се восени

— Складіть прикмети. Підкресліть антоніми.

Восени багач, то взимку морозно

Як восени погідно, то восени хліб у коморі.

Як у травні дощ надворі, а навесні прохач.

3. Фронтальне опитування

— Що таке текст?

— Як визначити тему тексту?

— Як дібрати заголовок?

4. Самостійна робота

— Прочитайте текст.

— Чи всі речення в цьому тексті потрібні? Обґрунтуйте свою думку.

— Придумайте заголовок до тексту.

— Запишіть текст і заголовок.

День був сонячний, теплий. В Оксанки було довге волосся. На небі жодної хмаринки. Сонце пестило землю лагідним теплом. Лагідний вітерець ледь-ледь колихав верхівки дерев.

III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ

— Сьогодні ми з’ясуємо, що деякі слова відіграють важливу роль для висловлення думки в реченні, тексті; будемо вчитися виділяти їх інтонаційно та повчимося оформлювати діалог на письмі.

IV. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1. Спостереження за роллю слів, які допомагають передати послідовність подій. Вправа 21 (с. 13–14)

Читання тексту вправи учнями, добирання заголовка

— Що цікавого дізналися з тексту?

— Прочитайте виділені слова.

— Яка їх роль у тексті? (Вони допомагають передати послідовність подій.)

— Спробуйте переказати текст з опорою на виділені слова.

Висновок. Слова в тексті можуть указувати на послідовність подій, пов’язуючи між собою речення.

— Запишіть ці слова у зошити і позначте у них префікси.

2. Колективне виконання вправи 22 (с. 14)

— Прочитайте виразно вірш Д. Павличка.

— Як ви вважаєте, які слова передають головну думку вірша?

— Ці слова слід вимовляти з більшою силою голосу.

Конкурс на кращого читця

— Прочитайте питальні речення.

— Визначте, яким за метою висловлювання буде останнє речення. Чому ви так уважаєте?

— З якою метою ми виділяємо голосом деякі слова в усному мовленні?

3. Фізкультхвилинка

V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ОТРИМАНИХ ЗНАНЬ

1. Робота в парах. Вправа 23 (с. 14–15)

— Прочитайте вірш А. Костецького.

— Які речення за метою висловлювання вживає автор у своєму вірші?

— Скільки осіб беруть участь у розмові?

— Як називають таку розмову? (Діалог)

— Повправляйтесь у виразному читанні діалогу.

— Зверніть увагу на оформлення діалогу на письмі.

— Запишіть діалог, дотримуючи розділових знаків.

2. Гра «Кращий знавець мови»

— Прочитайте і відгадайте загадку.

ХТО ДІД?

З’їжджалися дочки у гості до діда:

ось там Завірюха санчатами їде,

за нею Метелиця слідом мете,

Хурделиця хугу з собою веде.

А тільки-но вітер у полі завіє,

як стануть на межі Хуртеча й Завія.

Нарешті, удвох з Заметіллю приїхала

найменша — улюблена донечка Віхола.

— Знайдіть слова-синоніми.

— Поясніть заголовок.

— Що може означати слово дід?

— Розкажіть про свого дідуся.

VI. ПІДСУМОК УРОКУ

— Що нового дізналися на уроці?

— У чому зазнали труднощів?

VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Вправа 24, с. 15.

 






© 2023 :: MyLektsii.ru :: Мои Лекции
Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав.
Копирование текстов разрешено только с указанием индексируемой ссылки на источник.