Студопедия

Главная страница Случайная страница

Разделы сайта

АвтомобилиАстрономияБиологияГеографияДом и садДругие языкиДругоеИнформатикаИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеталлургияМеханикаОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРелигияРиторикаСоциологияСпортСтроительствоТехнологияТуризмФизикаФилософияФинансыХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника






V.Оцінювання досягнень учнів за роботу на уроці.






Всім дякую за урок!

 

 

2.2 Створення ескізного малюнка для писанки на основі символів(5 клас).

 

Тема. Створення ескізного малюнка для писанки на основі символів.

Мета. Допомогти дітям створити цікавий ескізний малюнок.

Хід заняття.

І. Організаційний момент.

ІІ. Мотивація навчальної діяльності.

Намалюй писанку своєму другу, але це має бути писанка оберіг.

ІІІ. Вивчення нового матеріалу.

1. Слово вчителя.

Українська писанка,

Як дитяча пісенька.

Як бабусина казка,

Як матусина ласка.

Сяду собі скраєчку

І розмалюю яєчко.

Хрестик, зоря, віконце,

І стане вона, мов сонце.

3. Пояснення нового слова.

Ескіз – це попередній начерк, що фіксує задум художника.

- Давайте ми створимо ескізний малюнок на основі символів, які ви знаєте.

Показ дітям зразка поділу яйця(додаток П).

 

4. Самостійна робота учнів.

IV. Закріплення нового матеріалу.

1. Цікавинка.

У Софіївському соборі в Києві З’явилась нова мозаїка-образ Богородиці, викладений з 15 тисяч писанок.

2. Поради для школярів.

* Писати писанки потрібно з гарними думками, настроєм, дотримуючись певних правил.

V. Підсумок уроку.

1. Огляд зроблених ескізів.

2. Вікторина.

- Яка різниця між писанками і крашанками? (Писанки пишуть, а крашанки фарбують)

- У якій країні є пам’ятник писанці? (У Канаді)

- Яка сучасна дитяча іграшка подібна до писанок і крашанок? (Кіндер-сюрприз)

- Чому на Великдень обмінюються крашанками? (Бажають один одному здоров’я)

- Я щиро бажаю і вам здоров’я! На все добре!

 

2.3 Обираємо колір для писанки (6 клас)

 

Тема. Правильний добір кольорів.

Мета. Вчити дітей правильно добирати кольори, розповісти про роль кольорів, поглибити знання про народну символіку, формувати усвідомлене ставлення до свят, дотримуватись традицій, розвивати окомір, відчуття кольору, виховувати бажання самим творити красиві візерунки, виховувати потребу дарувати людям радість своєю творчістю.

Обладнання. Кольорові фотографії писанок, різнокольорові барвники, доміно.

Тип уроку. Знати і використовувати кольорову гаму писанок.

Форма уроку. Комбінований.

Хід заняття.

І. Організаційний момент.

- Добрий день! Гарні дітки ждуть уроку, щоб навчитися нівроку!

ІІ. Актуалізація опорних знань.

1. Слово вчителя.

- Серед народу живуть перекази, що з писанки (яйця) почався світ.

У давнину яйце було символом життя, символом зародження, в оповіданнях мовилося: «З однієї половинки шкарлупи утворилася земля, з другої – небо, з жовтка – сонце, з білка – місяць, а з інших решток зорі.

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.

- Сьогодні на уроці ми пройдемось цікавою стежиною. Наша стежина кольорова. А ви будьте уважні і кмітливі.

IV. Вивчення нового матеріалу.

- Найдавнішими вважаються крашанки – це писанки одного кольору. Згодом виникли багатоколірні писанки, в яких застосовувались різноманітні природні барвники. Такі фарби, на відміну сучасних, мали приємні м’які відтінки. Але колір в писанці з’явився не лише заради краси, а й отримав своє символічне значення, походження якого не випадкове.

1. Ходьба по стежині.

- Я пропоную вам (учню чи учениці) стати на першу сходинку.

 
 


 

- І що ж означає червоний колір на писанці?

- Червона фарба означає радість життя, любов до молодих, надію на одруження.

- Прошу далі.

 

- Жовта фарба присвячена сонцю, зорям і місяцю, в господарстві урожай, тепло, приріст поголів’я.

- І ще одна зелена.

 
 

 


- Зелена фарба символізує весну, воскресіння природи, багатство тваринного і рослинного світу.

- Наступна.

 
 

 


- Чорна – нескінченість життя людини, продовження його в потойбічному світі.

- Крокуємо далі.

 

 

- Біла – це чистота і світлість людської душі.

- І остання сходинка.

 

 

- Синя символізує силу і здоров’я, здоровий дух.

Багатоколірна писанка була символом родинного щастя, миру, любові, здоров’я та успіху.

- Ось і ми пройшлися нашою кольоровою стежиною.

Отже, ми з вами з’ясували, що кожен колір має своє значення, але для того щоб скласти орнамент, необхідно знати ще й кольорове співвідношення.

Давайте з’ясуємо ці співвідношення.

Червоний - чорний – білий – сірий – жовтий – синій.

Синій – сірий – блакитний – коричневий – жовтий.

Жовтий – чорний – червоний – фіолетовий – блакитний.

Зелений – чорний – білий – жовтий – жовтогарячий.

2. Робота в альбомах.

Намалюйте писанку в себе в зошиті і розфарбуйте.

IV. Закріплення вивченого матеріалу.

(Закріплення знань про кольори)

Літературна хвилина.

Леонід Полтава.

Що за дивнії яєчка

Наша курочка знесла?

Намальоване гніздечко

Ще й пташиночка мала,

Навкруги – барвисті квіти,

Жовті, сині гілочки…

Чи здогадуєтесь, діти,

Що це. Певно – писанки!

Їх не курочка знесла,

Їх матуся принесла,

Ми гуртом розмалювали

Для святкового стола:

Сяють наші писанки, -

Як весняні квіточки!

 

 

V. Підсумок уроку.

1. Оцінювання досягнень учнів за роботу на уроці.

2. Заключне слово вчителя.

- Писанка – це неповторне багатство… Її треба берегти, як безцінний скарб. Нам слід пишатися нею перед усім світом, Українська писанка перемагає зло. Вона вічна, сам український життєлюбний народ.

Добра вам і щастя! До побачення!

 

Висновок


Кожен народ прагне увійти до світової цивілізації зі своїм національним культурним набутком навіть одним мистецьким твором – писанкою.
Писанкарство сягає своїми витоками сивої давнини та відбиває уявлення наших предків про навколишній світ. Писанка – давній засіб передачі інформації, тайнопис, відомий тепер не багатьом. Знавці можуть читати символи великоднього яйця так само вправно, як ми з вами читаємо книжку. Тільки знакова система інша. Її «літери» мають часом романтичні, примхливі чи й несподівані назви, про які ми дізналися вище. Писанка є не лише магічним знаком, оберегом – езотеричний зміст якої нині важко осягнути. «Письмом віків» на білому яйці можна розказати про свої мрії, бажання, любов. В клинці писанки можна вписати загадки і байки, поетичні твори. Тому писанку називають твором – мініатюрою. Іноді це унікальний шедевр народного мистецтва. Магнетизм писанки існував завжди. Він існує і нині, цілюще діє на наші стомлені, пронизані раціоналізмом XXI ст., душі.
Україні пощастило стати батьківщиною найбільшого великоднього яйця на землі, і з’явилося воно на Прикарпатті, в Коломиї, з нагоди великого ювілею – 2000 років від народження Ісуса Христа. Створили його людські руки, ще й розмалювали гуцульськими геометричними візерунками й облаштували в самісінькому серці фантастичного яйця музей «Писанка».

Такого розмаїття писанок не має, певно, ніде у світі. Бо чи не з усіх країв є тут подарунки – з Румунії, Китаю, Франції, Алжиру, Канади, США. Близько 12 тис. писанок різних регіонів України і світу представлено в експозиціях музею. Уявіть собі, який надпотужний енергетичний заряд отримуємо від кожної з цих писанок.
Либонь із огляду на життєдайну роль таємничого «першояйця» у розвитку всього сущого на землі заслужило воно велику пошанівку. Тому декоративне яйце і нині дарують одне одному з побажанням добра, радості і здоров’я.

 

 

Список використаної літератури


1. https://myklass.com.ua/
2.Міністерство освіти і науки України. [Електронний ресурс].-Режим доступу: https://mon.gov.ua/.
3. https://bibliofond.ru/
4. www.unitest.com/uahist/kirov
5. Ярослава ТКАЧУК, «Писанка»
6. Катерина Філіпенко, «ГАРНЕ, МОВ ПИСАНКА»
7. Новикова М. Коментар//замовляння.-К.: Дніпро, 1993.-С.199-226.
8. Петрухин В. Конь.Волхвы и жертва. // мифологический словарь.М.: Просвещение, 1965.-С.228.
9. Воропай О. Звичаї нашого народу.-Мюнхен: Українське видавництво.-1966.-С.288-291.
10. Потапенко О.І., Дмитренко М.К. та інші, Словник символів, К.: Редакція часопису «Народознавство».-1997.-С.33.
11. Курилич М «Гуцульський орнамент», Київ 2001 ст. 36, 71
12. Станкевич М. «Українське художнє дерево XIV-XX століття Львів 2002 національна академія наук інститут народознавства ст.213
13. Гнатюк М. Художнє дерево в інтер’єрі народного житла. Івано-Франківськ «Плай» 2000р. ст. 132-138 \
14. Ольга Мельник, рукописні матеріали.
15. Силенко Лев, Рун віра.Український шлях життя. Філософія. Мораль. Обряди. К. С.34, С.173.

 

 


 

 


Додаток А.

Символи сонця (трипроменевий знак).

 

 

Додаток Б.

Символи сонця (чотири промині)

 

 

Додаток В.

Символ вогню (хрест).

 

Додаток Г.

Богиня берегиня.

 


Додаток Д.

Богиня неба (подвійний хрест).

 

 


Додаток Е.

Дерево роду (квіти у вазоні).

 

 

Додаток Є.

Символи родючості.

 

Додаток Ж.

Символи здоров'я та родючості.

 

Додаток З.

Лікувальні символи.

Додаток І.

Символи роду.

 

 

Додаток К.

Символи кохання.

 

 

Додаток Л.

Символи кохання.

 

 

 

Додаток М.

Символи для захисту тварин.

Додаток Н.

Символи витривалості та мужності.

 

 

Додаток О.

Релігійні символс.

 

Додаток Р.

Орнамент «Заступниці» Херсонщина.

 

 

Орнамент «Козачі левади» Одещина.

Орнамент «Кругороги» Одещина.

Орнамент «Дубовий лист» Запоріжжя.

Орнамент «Шовкова Кошиця» Буковина.

Орнамент «Дзвінички» Буковина.

Орнамент «Рожа» Закарпаття.

Орнамент «Сторчова рожа» Чернігівщина.

Орнамент «Крученики» Волинь.

Орнамент «Березівник» Харківщина.

Орнамент «Безконечник» Полтавщина.

Орнамент «Косий пасочок» Гуцульщина.

Орнамент «Чорногузи» Поділля.

 

Орнамент «Зірки» Кубань.

 

 

 

 

 

Зміст

Вступ

Розділ 1. Писанка як оберіг

1.1 Історія винекнення писанки та її значення.

1.2 Символіка та атрибутика писанок.

1.3 Інструмерти та технологія виконання писанки.

1.4 Аналіз шкільних програм.

Розділ 2. Методичні розробки уроків.

2.1 Символи –обереги у писанкарстві(5 клас).

2.2 Створення ескізного малюнка для писанки на основі символів (5 клас).

2.3 Обираємо колір для писанки (6 клас).

Висновок

Список використаної літератури

Додатки






© 2023 :: MyLektsii.ru :: Мои Лекции
Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав.
Копирование текстов разрешено только с указанием индексируемой ссылки на источник.