Студопедия

Главная страница Случайная страница

Разделы сайта

АвтомобилиАстрономияБиологияГеографияДом и садДругие языкиДругоеИнформатикаИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеталлургияМеханикаОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРелигияРиторикаСоциологияСпортСтроительствоТехнологияТуризмФизикаФилософияФинансыХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника






Песнь 4. Канон первый преподобному благоверному великому князю Даниилу Московскому






Канон первый преподобному благоверному великому князю Даниилу Московскому

Глас 4

Песнь 1

Ирмос: Моря чермную пучину невлажными стопами древний пешешествовав Израиль, крестообразныма Моисеовыма рукама Амаликову силу в пустыни победил есть.

Просвети ми ум и озари моя чувства, согрешений мрак души моея отгнав, Христе Боже, да чистою совестию возмогу песнь составити и возвеличити Твоего угодника, блаженнаго князя Даниила.

Светолучными блистании Духа Святаго осияваемый, явился еси пресветлый светильник Российския земли, Богомудре княже Данииле, тем ныне светозарному Троическому Свету предстоя, моли о наследии земли твоея.

Измлада себе самаго Богу освятил еси и чрез всю жизнь твою был еси истинный Христова Евангелия подражатель, тем и наследник Божественнаго Царствия познался еси, приснопамятне княже Данииле.

Богородичен: Седящаго на Херувимех Творца Ты Едина, Богоневесто, на объятиих носити сподобилася еси и явилася еси от всех родов Бога Слова Приятелище достойное.

Песнь 3

Ирмос: Веселится о Тебе Церковь Твоя, Христе, зовущи: Ты моя крепость, Господи, и прибежище, и утверждение.

Закону Спасову покаряяся, всеславне Данииле, сладострастие плотское отринул еси, добродетельною же душею светло просвещаяся, Небеснаго Царствия достигл еси.

Великое Церкви был еси украшение, в нейже Христу, Царю славы, наследник Небеснаго храма показался еси, блаженне, идеже со Ангелы уже пети Творцу удостоился еси.

Терпя, потерпел еси Господа, и услыша тя, и внят гласу непрестаннаго моления твоего, и воззва тя к вечному веселию, райскаго сотворив наследника.

Богородичен: Владычице Благая, всех Творца во утробе Твоей заченшая и рождшая миру Спаса и Господа, Егоже моли, да избавит нас от всяких искушений и в чистом житии соблюдет нас.

Седален, глас 4

От корене благаго прекрасная ветвь израсл еси и, аки благоуханный крин, добродетельми украшен был еси, призирая милостию на нища и убога и на вся подвластныя тебе люди, блаженне и приснопамятне княже Данииле, зловерныя же и враждебныя в любовь и смирение преклонив, в бдениих и трудех богоугодно пожил еси и достойную мзду от Господа твоего приял еси. Того убо моли даровати душам нашим мир и велию милость.

Песнь 4

Ирмос: Вознесена Тя видевши Церковь на Кресте, Солнце Праведное, ста в чине своем, достойно взывающи: слава силе Твоей, Господи.

Яко же злато огнем, священнейше, воздержанием честное тело твое очистив, красно показал еси Творцу, сего ради тебе порфиру нетленну вечнаго блаженства дарова.

Род, и богатство, и державу Христа ради оставив и взем крест свой, подвизался еси боголепно, тем ныне с преподобных лики радуешися.

Ревновав в добродетелех Богомудрым отцем, Евангельское семя Божия словесе в сердце твоем насадил еси, и плод принесл еси Владыце, тем и мзду от Него приял еси достойную.

Богородичен: Родила еси в лето Безлетнаго, Пречистая, бывша Богочеловека, Того убо прилежно моли, да свободит вечнаго мучения и спасет по образу Своему созданнаго человека.






© 2023 :: MyLektsii.ru :: Мои Лекции
Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав.
Копирование текстов разрешено только с указанием индексируемой ссылки на источник.