Студопедия

Главная страница Случайная страница

Разделы сайта

АвтомобилиАстрономияБиологияГеографияДом и садДругие языкиДругоеИнформатикаИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеталлургияМеханикаОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРелигияРиторикаСоциологияСпортСтроительствоТехнологияТуризмФизикаФилософияФинансыХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника






Кондак 3. Сила Божественныя благодати сниде на тя, отче Василие, егда во иереа рукоположен был еси






Сила Божественныя благодати сниде на тя, отче Василие, егда во иереа рукоположен был еси. Тогда добрый пастырь всея Земли Русския явился еси, научая всех верно служити Святей Троице и пети Ей: Аллилуиа.

 

Икос 3

И мея неусыпное попечение о спасении душ человеческих, небесной помощи чрез молитвы святой праведной Матроне Московской сподобился еси и в трудных борениях духа слово укрепления в книзе Кронштадскаго пастыря – праведнаго Иоанна, внезапу узрел еси – «яко молчанием Бог предается». На тернистый путь исповедничества с благословения Русских святых изшел еси и ревность по Бозе, пободну Илииной, воспламенил еси в себе. Мы же погибающии, на помощь твою уповая, взываем ти:

Радуйся безбоязненный веры исповедателю;

Радуйся на ниве Христовой ревностный делателю;

Радуйся достойный пресвитере, силою благодати Божией скоро всем помогавый;

Радуйся в подвизех монашеских и трудех исповеднических Василию Великому достойне подражавый;

Радуйся еретиков льстивых обличителю;

Радуйся от расколов и ересей наш охранителю;

Радуйся святых отец последователю;

Радуйся преданий их ничимже приступивый;

Радуйся, последних времен отче Василие Великий, за Русь православную мужественный воителю!

 

Кондак 4

Б урю искушений и скорбей воздвиже на тя, преподобне отче, враг спасения человеческаго, хотя разорить великое твое служение Пресвятей Троице, Ты же имуще в себе аки твердый столп – веру и неизсякаемый источник любве, и сию чашу с благодарением приял еси, творяще кротко молитвы за враги: «Спаси Господи, и помилуй всех ненавидящих, обидящих и гонящих нас», тем самым великое благодеяние душам их творя. Мы же дивящеся твоему великому терпению, воспоем Всемогущему Богу: Аллилуя.

Икос 4

С лыша о подвизех и благочестном житии великих святых отцев и старцев, всей своей жизнию возжелал их нескверному житию подражати. Постом, бдением и непрестанною молитвою любовь Божественную стяжал еси, и сна очима своима и веждома дремания не дал еси. По Божию промышлению обитель чудную во Имя Пресвятыя Богородицы возградил еси и во ону множество инок собрати потщался еси. Темже усердно молим тя, неусыпный молитвенниче наш, умоли Господа Сил, да подаст и нам, утопающим в мори лености и нерадения – ревность о соборней молитве и нощнем псалмопении, да благодарственно вопием ти сице:

Радуйся, избранниче Божия Матере;

Радуйся, святыя обители Ея преславный воине;

Радуйся, славу Приснодевы на всяк день воспевавый;
Радуйся, на милость Ея всегда уповавый;

Радуйся, Благословение на создание желанной обители у Матери Божией просивший;

Радуйся, сие чрез откровение преподобнаго Серафима Саровскаго получивший;

Радуйся, иночествующих в ней собравший;

Радуйся, о церковном богослужении ревновавший;

Радуйся, нощныя бдения возлюбивший;

Радуйся, непристанную молитву ко Господу стяжавший;

Радуйся, козни вражия победивший;

Радуйся, самым грешным себя считавший.






© 2023 :: MyLektsii.ru :: Мои Лекции
Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав.
Копирование текстов разрешено только с указанием индексируемой ссылки на источник.